Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Jest jedynym muzeum w Polsce, w którym gromadzone są eksponaty dotyczące ognia. Nazwa muzeum związana jest z dziedziną nauki, jaką jest filumenistyka. Wyraz ten oznacza kolekcjonowanie etykiet i opakowań zapałczanych oraz przedmiotów związanych z metodami niecenia ognia, przede wszystkim takimi jak suche patyki, krzesiwa metalowe i skałkowe, różnego rodzaju zapałki oraz zapalniczki.
Muzeum Filumenistyczne mieści się w dawnych budynkach kościoła ewangelickiego i przykościelnej szkoły, wzniesionych w latach 1821-1823. Po II wojnie światowej budynki były nieużytkowane aż do 19 lipca 1964 roku, kiedy nastąpiło otwarcie Muzeum Filumenistycznego.
Muzeum posiada bogatą kolekcję zapalniczek lontowych, benzynowych, gazowych, elektrycznych, chemicznych, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane nie tylko z Polski ale też z Europy i całego świata.
Na terenie Muzeum od 2005 roku znajduje się galeria „Zaczarowany Świat Zapałek”, w której znaleźć można zapałki o różnych długościach, kształtach, kolorach, a wszystko to w ciekawych pudełeczkach z możliwością zakupu.
Muzeum Filumenistyczne od lat współpracuje z polskimi filumenistami, a także przedstawicielami producentów zapałek: B.L. Match Jamno, Euromatch z Bystrzycy Kłodzkiej, Firmą Wołoszyn z Warszawy, Fabryką Zapałek Czechowice S.A. w Czechowicach-Dziedzicach oraz Europe Match w Szegedzie (Węgry).