Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Muzeum Regionalne w Pińczowie powstało w 1963 roku i od początku mieści się w budynku dawnego, popaulińskiego zespołu klasztornego, którego początki sięgają już lat 1431-1449.
Zbiory muzeum pochodzą głównie z Ponidzia i dokumentują tradycje, historię i kulturę regionu od czasów najdawniejszych, aż po współczesne. W kolekcji znajdują się m.in. zabytki archeologiczne, dokumenty, rękopisy, obrazy, militaria i judaika. Najważniejsza cześć zbiorów muzeum stanowią rękopisy i pamiątki związane z Adolfem Dygasińskim. Kolekcja muzeum nieustannie się rozwija, np. w 2022 roku muzeum wzbogaciło się o pamiątki po Józefie Kwietniu, żołnierzu, który zginął w obronie warszawskiego zamku podczas II wojny światowej.
Wystawa stała zajmuje 5 pomieszczeń oraz korytarz. Pokazuje ona m.in. historię miasta (w tym zamku), archeologię, czy postać Adolfa Dygasińskiego.
W muzeum organizowane są także wystawy czasowe. M.in. w 2021 roku odbyła się wystawa „Propius ad Deum- Sztuka Sakralna na Ponidziu" na której zaprezentowane zostały eksponaty z sześciu kościołów znajdujących się w Gminie Pińczów. W tym samym roku muzeum zaprezentowało również cykl wystaw poświęconych etnografii. W 2022 roku otwarto wystawę „Dygasiński- Malczewski- Relacje”. Zostały na niej pokazane m.in. 4 oryginalne prace słynnego symbolisty ze zbiorów Muzeum Podlaskiego. W 2023 roku otwarto dużą wystawę monograficzną Krzysztofa Buckiego, znanego malarza urodzonego w tym mieście.
Placówka posiada dwa swoje oddziały, są to: Stara Synagoga oraz Dom Ariański (otwarta po dużym remoncie w 2021 roku).