Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Dzięki ekspozycji wystawionej w Muzeum Kaszubskim można zapoznać się z zajęciami codziennymi oraz sztuką ludową Kaszubów.
Większość eksponatów pochodzi z XIX wieku i są to przedmioty związane z codziennym życiem, a to skupiało się wokół dwóch zajęć rolnictwa i rybołówstwa. Wystawę podzielono tematycznie i każda z części prezentowana jest w oddzielnej sali.
Można tu zobaczyć różnego rodzaju narzędzia związane z uprawą roli. Choć teren Kaszub to głównie torfowiska, gleby miękkie, podmokłe, gdzie zwierzęta łatwo grzęzną to jednak były one stosowane w uprawie roli jako zwierzęta pociągowe. Duża część eksponatów wiąże się z ich wykorzystaniem do prac polowych.
Gospodarstwo domowe to codzienne obowiązki, więc znajdziemy tu przedmioty, które były używane na co dzień przez kaszubskie gospodynie i gospodarzy. Dużą część tej ekspozycji stanowią przyrządy do mierzeni, przechowywania i przetwarzania płodów rolnych oraz sprzęty kuchenne.
Ogromne tereny Kaszub pokryte są jeziorami, więc naturalnym stało się pozyskiwanie z nich ryb. W tej sali znajdują się wszelkiego rodzaju sprzęty wykorzystywane w tym celu. Znajdziemy tu między innymi łodzie, czy sieci, na czele z żakami. Zimą trudniej było łowić, a to za sprawą pokrywającego jeziora lodu, jednak i na to Kaszubi znaleźli sposoby, jak chociażby - baba, czyli kołowrót na płozach pomagający wydobyć sieć spod lodu.
Garncarstwo to jedna z najstarszych dziedzin rzemiosła Kaszub. Ekspozycja przedstawia poszczególne etapy procesu wytwarzania wyrobów glinianych, a także gotowe wyroby: kafle piecowe, wazony i wyroby ceramiczne. Ceramika kaszubska charakteryzuje się specyficznymi motywami w postaci gwiazdy kaszubskiej, rybiej łuski względnie tulipana, uzupełniane następnie liniami falistymi lub kropkami.
Ekspozycja w tej sali przedstawia instrumenty muzyczne, stroje ludowe oraz przebrania na różnego rodzaju święta religijne, ludowe i rodzinne. Najbardziej charakterystycznymi dla Kaszub eksponatami w tej części wystawy są burczybas, czy skrzypce diabelskie.
Najbardziej charakterystycznym elementem sztuki ludowej regionu Kaszub jest haft utrzymany w kolorach zielonym, niebieskim i żółtym, wraz z przemieszczaniem się na południe dochodzą akcenty pomarańczowe i czerwone. Złotą lub srebrną nicią haftowano czepce, element odświętnego stroju kobiet kaszubskich.
Znajdziemy tu również obrazy malowane na szkle. Interesującym obiektem z tej kolekcji jest Św. Anna – obraz malowany na szkle z podkładem lustrzanym. Charakterystyczne jednak dla Kaszub są obrazy z podklejanymi drukowanymi wizerunkami twarzy lub popiersia okolonymi malowanym ornamentem kwiatowym.
Wystawę uzupełniają rzeźby drewniane, z których na szczególną uwagę zasługują figury mnichów z kartuskiego klasztoru.
Panna młoda wedle dawnych obyczajów winna wnieść do małżeństwa posag. Na Kaszubach w jego skład wchodziło kilka skrzyń wianowych z pościelą, bielizną, sprzęt codziennego użytku, w tym bębenek do palenia kawy, ijanki do prania, tarka, wagi, maselnice. Wszystko to można zobaczyć w oddzielnej sali poświęconej tylko i wyłącznie posagowi.
To sala urządzona tak jak w XIX wieku wyglądała tradycyjna izba kaszubska. Zgromadzono tu meble ludowe codziennego użytku. Charakterystyczną cechą tego sprzętu jest ich funkcjonalność. Większość łóżek tu zgromadzonych mogła być rozsuwana w zależności od sytuacji i potrzeb, np. łóżko dla młodzieży, które w miarę potrzeby rozsuwano. Rosło ono wraz z dzieckiem.
W izbie reprezentujemy również kosze plecione z korzeni sosnowych wykonane przez kobiety.
Szczególną uwagę dzieci zwraca pyzder – dyscyplina, która wisiała pod ręką na łóżku rodziców.
Muzeum Kaszubskie to nie tylko stała ekspozycja przybliżająca nam rzeczywistość dawnych czasów, ale także, a może przede wszystkim, różnego rodzaju zajęcia artystyczne inspirowane kulturą kaszubską i skierowane do dzieci i młodzieży, np. malowanie pisanek we wzory kaszubskie, czy wykonywanie rysunków wzorowanych na hafcie.