Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku została utworzona w ramach Państwowego Teatru Muzycznego w roku 1977, przekształconego w roku 1980 w Teatr Dramatyczny i Orkiestrę Kameralną. Oprócz udziału w przedstawieniach operowych orkiestra, od początku swego istnienia prowadziła samodzielną działalność koncertową. Od roku 1992 działała w ramach instytucji pn. Państwowa Orkiestra Kameralna i Teatr Impresaryjny. Decyzją słupskiej Rady Miejskiej z dnia 29 czerwca 2005 roku przekształcono ją w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica w Słupsku.
Z orkiestrą występowali najwięksi soliści i dyrygenci. Od początku swego istnienia związana jest z odbywającym się co roku w Słupsku Festiwalem Pianistyki Polskiej, często biorąc udział w prawykonaniach utworów kompozytorów polskich (m.in. Dębski, Kuźniak, Moss).
Muzycy koncertowali w wielu krajach Europy (Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Francja, kraje Beneluxu). Poza typowymi programami symfonicznymi, orkiestra wykonuje bardzo różnorodny repertuar, często będący na pograniczu różnych stylistyk i gatunków, np. utwory z repertuaru wykonawców muzyki pop i jazzowej w wersji symfonicznej.
Zespół ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów Krzesimira Dębskiego m.in. Koncertu fortepianowego, Koncertu na dwa Stradivariusy, symfonii Nihil homine mirabilius, które jako jedyny zespół w Polsce utrwaliła na płytach kompaktowych. Wzięła też udział w wydarzeniu artystycznym pn. Violin Summit – koncercie gwiazd polskiej wiolinistyki, za które otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii: wydarzenie artystyczne.
Wraz z wybitnym akordeonistą francuskim Richardem Galliano w 2005 roku odbyła trasę koncertową po Polsce, która zaowocowała nagraniem i wydaniem płyty kompaktowej. W tym samym roku Sinfonia Baltica wzięła udział w Letnim Festiwalu w Saint Truiden w Belgii oraz w Festiwalu Pianistycznym Fermata w Lublewie, gdzie wystąpiła ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Zainicjowała także współpracę ze znakomitym klezmerskim zespołem Kroke z Krakowa, z którym wystąpiła na kilku koncertach zatytułowanych Muzyka łączu narody, czyli Kroke symfonicznie. Efektem tej współpracy jest wspólna płyta kompaktowa. Na zaproszenie kompozytora Zbigniewa Preisnera orkiestra wzięła udział w koncertach w Holandii, m.in. w słynnej sali Concertgebouw w Amsterdamie, wykonując Requiem dla mojego przyjaciela.
W maju 2010 r. orkiestra inaugurowała III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Baltic w Międzyzdrojach, akompaniując znakomitym pianistom: Kevinowi Kennerowi i Ninie Yoffe.
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku nagrała do tej pory dwadzieścia osiem płyt. Płyta, nagrana dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, z koncertami saksofonowymi w wykonaniu Grega Banaszka, przyniosła orkiestrze w roku 1998 nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy. Na początku 2008 roku ukazała się płyta DVD z requiem d-moll Mozarta zarejestrowana przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Bohdana Jarmołowicza podczas nocnego koncertu w Gdańsku w rocznicę i godzinę śmierci kompozytora.
Najnowszą płytą jest krążek nagrany z udziałem jazzowego tria pianisty Filipa Wojciechowskiego z utworami Fryderyka Chopina w nowych, oryginalnych aranżacjach.
W tym roku Filharmonia obchodzi 35-lecie działalności, zaś Bohdan Jarmołowicz – 20-lecie pracy jako jej dyrektor naczelny i 25-lecie jako dyrektor artystyczny. Z tej okazji instytucja przygotowała cykl koncertów jubileuszowych pn. Muzyka Mistrzów, który zostanie zaprezentowany w Filharmonii od września do grudnia bieżącego roku.
Od 1992 roku dyrektorem instytucji jest utalentowany dyrygent, aranżer i kompozytor Bohdan Jarmołowicz.