Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Muzeum – Kaszubski Park Etnografıczny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach jest najstarszym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Założyli je Teodor i Izydor Gulgowscy, urządzając w 1906 roku wystawę etnograficzną w XVIII - wiecznej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza. Obecnie Muzeum zajmuje obszar 22 ha, na którym odbudowano ponad 50 zabytkowych obiektów dawnej architektury. Zabytkowa zabudowa Muzeum podzielona została na sektory grupujące tradycyjne budownictwo z Kaszub południowych i zachodnich, Kaszub środkowych, Kaszub północnych, Kociewia i Borów Tucholskich. Zagrody chłopskie i szlacheckie, dworki i chałupy, wiejska szkoła, kościoły, wiatraki, trak, warsztaty rzemieślnicze i karczmy świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe przedstawiają realistyczny obraz dawnej wsi pomorskiej i nadają temu miejscu niezwykły klimat.
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli sprawiają, że do Wdzydz przyjeżdżają turyści z całego świata spragnieni panującej tu nieśpiesznej atmosfery minionych lat. Bogaty i inspirowany regionalnym kalendarzem obrzędowym program wydarzeń przyciąga tutaj rękodzielników, artystów ludowych, miłośników dawnej techniki, rzemiosł i folkloru. Szczególnym wydarzeniem jest doroczny Jarmark Wdzydzki – największy kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła na Pomorzu, który odbywa się w trzeci weekend lipca. Muzeum posiada również w ofercie atrakcyjny program edukacyjny - pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, warsztaty muzealne, widowiska obrzędowe oraz m.in. interaktywną wystawę dla dzieci (i nie tylko) pt. „Muzeum do zabawy?”.
"Muzeum do zabawy?"
To niezwykła wystawa, dzięki której można poczuć jak się śpi pod pierzyną, dotknąć żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Opowiadamy na niej o różnych muzeach istniejących na świecie, wyjaśniamy do czego w ogóle są nam potrzebne kolekcje muzealne, pokazujemy jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach. Zadajemy dzieciom i dorosłym pytanie: „Co dla ludzi ma znaczenie?”.
Tłumaczymy też, na czym polega tworzenie zbiorów muzealnych i zachęcamy zwiedzających do wytypowania obiektów, które w przyszłości mogłyby się stać etnograficzną kolekcją. W ten sposób pragniemy pokazać, że badaniom nigdy nie ma końca, a historia i tradycja cały czas się tworzą. Chcemy, by wyniesione z wystawy doświadczenie wzbudziło w zwiedzających pasję zbieracza i odkrywcy małych światów codziennego życia.