Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Taka lokalizacja spowodowała, że Chmielno jest turystyczną perłą Kaszub, a ogromny wpływ na to ma także kultywowanie tradycji folklorystycznych regionu.
Wyroby garncarskie mogły stać się jednym z elementów kultury tego obszaru za sprawą ogromnych pokładów gliny przyniesionych na pomorze za sprawą lądolodu, który pokrywał Kaszuby w czasie ostatniego zlodowacenia.
Obecny właściciel Rafał Necel Elas wraz ze swoim bratem Karolem Elas Necel, są już dziesiątym pokoleniem w swoim rodzie zajmującym się wytwarzaniem naczyń z gliny. Ich poprzednikami w Chmielnie byli Franciszek Necel, założyciel tutejszego zakładu, który przybył z pobliskiej Kościerzyny, Leon Necel (widziany na filmie PKF, poniżej) i Ryszard Necel.
Długa tradycja garncarska doprowadziła do powstania, aż siedmiu, własnych i charakterystycznych wzorów zdobiących wyroby wytwarzane przez Neclów.
Obecnie warsztat Neclów jest wciąż czynny i wytwarzane są tu przepiękne, tradycyjne, ale i nowoczesne, wyroby z gliny. Odwiedzając, zakład można obejrzeć mistrzów garncarstwa przy pracy, ale także spróbować stworzyć własne naczynie.
Długie związanie rodu Neclów z garncarstwem doprowadziło do powstania w 1993 roku Muzeum Ceramiki Kaszubskiej upamiętniającego nie tylko rodowe tradycje, ale w ogóle historię wyrobu ceramiki na Kaszubach. W chmieleńskiej Pracowni można zobaczyć wiele eksponatów pochodzących z okresu 1897-1996. Stałą ekspozycję stanowią naczynia, narzędzia do wyrobu ceramiki i pamiątki rodzinne. Na szczególną uwagę zasługuje stary, tradycyjny piec do wypalania ceramiki, do którego można wejść.
Warsztaty garncarstwa:
Każda osoba ma możliwość:
Istnieje również możliwość złożenia indywidualnych zamówień na specjalne życzenie klienta.