Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
To pierwszy i jedyny obiekt o zasięgu ogólnopolskim.
Zostało ono założone w 1957 r. z inicjatywy Arnolda Szyfmana i było ukoronowaniem wieloletnich działań i apeli luminarzy kultury - pisarzy, uczonych, a przede wszystkim ludzi sceny.
Geneza Muzeum sięga przełomu stuleci. Już wówczas bowiem w 1902 r. zorganizowano w salach ratusza warszawskiego pierwszą wielką wystawę pamiątek teatralnych liczącą ok. 2 tys. eksponatów.
W początkowym okresie Muzeum funkcjonowało jako Oddział Teatralny Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Zespołem kierował wówczas prof. Eugeniusz Szwankowski.
W 1965 r. Muzeum rozpoczyna swą działalność w nowej siedzibie, w odbudowanym gmachu Teatru Wielkiego, przechodząc jednocześnie pod administrację Teatru.
Wystawa inaugurująca powiązana została z obchodami 200-lecia Sceny Narodowej.
O ile w pierwszym okresie położono nacisk na gromadzenie i naukowe opracowywanie zbiorów, a także na inwentaryzację ocalałych ze zniszczeń wojennych teatraliów, to w drugim okresie (pod kierunkiem Józefa Szczublewskiego, a następnie Ewy Makomaskiej) rozwinięto przede wszystkim działalność wystawienniczą, nie zaniedbując prac naukowych.
Muzeum stało się wkrótce jednym z najważniejszych ośrodków teatrologicznych w kraju, prowadzącym jednocześnie regularną działalność wystawienniczą i popularyzatorską, ciągle powiększającym zbiory drogą zakupów, darów, przekazów i depozytów.