Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
To miejsce ZAWSZE BYŁO ŚWIĘTE. Od VI-VIII w. rosły tu święte dęby. Była tu kącina z posągiem bóstwa Słowian połabskich i Pomorzan – Trzygłowa; czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (Brandenburgu). Do atrybutów Trzygłowa należał czarny koń oraz święty dąb. Opiekę nad kąciną sprawowali żercy ( kapłani). Funkcje bóstwa, jak i jego nazwa o trzech obliczach właściwie nie są znane; badacze spierają się co do jego władzy nad niebem, ziemią i światem podziemnym.
Historia kościoła PW. Św. Piotra i Pawła w Szczecinie sięga XII w. i wiąże się z osobą króla Bolesława III Krzywoustego (1086–1128) oraz osobą św. Ottona, biskupa Bambergu (1060-1139).
Ten niemiecki święty odegrał decydującą rolę w chrystianizacji słowiańskiej dzielnicy pomorskiej, w której później niż na innych ziemiach zamieszkałych przez Słowian zakorzeniło się chrześcijaństwo.
Pomorzanie już poprzednio podlegali pierwszym władcom Polski, lecz później, po śmierci Bolesława Chrobrego, korzystając z odrębności językowej, etnicznej własnej – pogańskiej tradycji kulturowej, oderwali się od wspólnoty z Polską.
Wielkie znaczenie miał wpływ Słowian połabskich (zachodnich). Należy zaznaczyć, że te plemiona Słowian połabskich przyjęły chrzest dopiero po podboju przez Niemców w połowie XII wieku.
W latach dwudziestych XII w. drobne dotychczas księstwa pomorskie na powrót poddają się władcom Polski. Bolesław Krzywousty wezwał wspomnianego biskupa Ottona z frankońskiej Bamberg ii, który znał zarówno język, jak i dwór władcy Polski, oraz był z nim zaprzyjaźniony, aby zajął się chrystianizacją tej dzielnicy.
Biskup z Bambergu był wybitnym dyplomatą: uczestniczył w łagodzeniu konfliktów między papiestwem a cesarstwem niemieckim, które to konflikty przybierały gwałtowny charakter.
Właśnie na prośbę Bolesława Krzywoustego Św. Otton, w czasie swoich dwóch misji na Pomorzu ochrzcił wiele tysięcy ludzi, utworzył organizację kościelną, załagodził wiele sporów pomiędzy Pomorzem, Polską a Niemcami.
Św. Otton był inspiratorem i organizatorem budowy kościoła PW. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie. To On osobiście wmurował kamień węgielny w tym kościele.
Od połowy XII w. do Szczecina zaczęli napływać koloniści niemieccy z Saksonii, Turyngii i Frankonii. Pomiędzy przybyszami a rodzimą ludnością słowiańską powstał spór o użytkowanie kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Rozstrzygnięto go w 1187 r. po wybudowaniu kościoła św. Jakuba, który w cztery lata później został oficjalnie przypisany niemieckiej gminie katolickiej, podczas gdy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła przeznaczono dla Słowian.