Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
To instytucja kultury, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina.
Stopniowo rozszerzając swoją działalność, dziś jest miejscem gdzie spotykają się wszystkie dziedziny sztuki.
Ośrodek Chopinowski prowadzi przede wszystkim ożywioną działalność koncertową. Cykliczne koncerty, skupiające stałych bywalców oraz coraz to nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze, tradycyjnie w niedziele o godzinie 17:00.
Na scenie Ośrodka Chopinowskiego występują uznani artyści z Polski i zza granicy, a usłyszeć można nie tylko utwory Chopina. Szafarski repertuar to zarówno muzyka klasyczna jak i jazz, blues, muzyka filmowa. Usłyszeć można również arie operowe i operetkowe oraz piosenki z musicali.
Do działań Ośrodka należy również edukacja muzyczna – audycje muzyczne, warsztaty czy kursy mistrzowskie. Ośrodek organizuje rokrocznie konkurs pianistyczny o zasięgu międzynarodowym oraz konkurs recytatorski i wiedzy o F. Chopinie o zasięgu wojewódzkim.
Ośrodek Chopinowski mieści się w dziewiętnastowiecznym dworku, otoczonym zabytkowym parkiem, w którym rosną drzewa z czasów odwiedzin młodego Chopina (dziś pomniki przyrody). Położony w malowniczym otoczeniu pradoliny rzeki Drwęcy jest miejscem aktywności nie tylko kulturalnej ale i turystycznej. Każdego roku Szafarnię odwiedza ponad 10 tys. turystów. Ośrodek otwarty jest dla zwiedzających każdego dnia (oprócz poniedziałków).
W zabytkowych piwnicach dworku mieści się kawiarnia. W ośrodku znajdują się sale ćwiczeń, biblioteka, sala konferencyjna (ok. 40 miejsc), sala muzealna oraz oczywiście sala koncertowa, w której honorowe miejsce zajmuje fortepian firmy Steinway & Sons.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.