Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Spójrz na Reksia z drugiej strony
Po wizycie w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych oglądanie “Bolka i Lolka” lub “Reksia” będzie zupełnie innym przeżyciem. Dzięki tej interaktywnej, unikatowej wystawie spojrzysz na proces powstawania filmów animowanych z nowej perspektywy. Zapraszamy Cię za kulisy, żebyś mógł nas poznać od kuchni.
Jedyne takie miejsce w Polsce
SFR w Bielsku-Białej to jedyne polskie studio filmowe, które działa nieprzerwanie od 1947 roku. To niesamowite historie, ponad tysiąc filmów animowanych, legendarni twórcy i postaci, dziesiątki nagród oraz miejsce, z którego możemy być dumni. Szacuje się, że około miliard osób na całym świecie widziało przygody naszych bohaterów. To, żeby przyszłe pokolenia o nich pamiętały i wiedziały, w jaki sposób zostały stworzone, traktujemy jako naszą misję.
Cały czas pracujemy nad nowymi seriami dla dzieci oraz pełnometrażowymi filmami dla młodzieży i dorosłych. Zwiedzając OKO dowiesz się, jak twórcy klasycznych animacji robili to w latach 50. XX wieku i jak robimy to dzisiaj. Jeśli kręcą Cię filmy, po prostu musisz nas odwiedzić.
Stwórz własną bajkę
To nie wszystko! Nasza wystawa daje możliwość spróbowania swoich sił jako reżyser. Ożywianie postaci dzięki magii animacji, kolorowanie ich lub dubbingowanie Kuby i Śruby może dać dzieciom (i tym nieco starszym) sporą frajdę. Kto wie, może ktoś z naszych młodych Gości w przyszłości stworzy scenariusz lub wyreżyseruje film, który docenią krytycy na całym świecie?
Ekspozycja została podzielona na 7 przestrzeni tematycznych:
Historia Studia Filmów Rysunkowych ➡️ W 1947 roku grupa marzycieli postanowiła tworzyć filmy animowane. Nie mieli doświadczenia i niezbędnego zaplecza technicznego, Polska była zubożała i zniszczona po wojnie. Czy to mogło się udać? Jak najbardziej! Dowiedz się, jak to się wszystko zaczęło i przejdź z nami drogę od filmów tworzonych na rentgenowskich kliszach aż do nowoczesnych komputerów.
Proces tworzenia scenariuszy i postaci w animacji rysunkowej ➡️ Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini, Kuba i Śruba przeżywają przygody i dostarczają nam emocji. W jaki sposób zostali powołani do życia? Czym jest storyboard i jak wprawić rysunki w ruch? Przyjrzyj się postaciom z filmów - zarówno w postaci szkiców ołówkiem, jak i kolorowych celuloidów.
Proces powstawania teł w animacji ➡️ Miejsca, w których przebywają bohaterowie stanowią część historii. Nastrój można zbudować również za pomocą barw i świateł. Dowiedz się, jakimi technikami wykonywano tła w tradycyjnych animacjach i zapoznaj się z najpiękniejszymi dekoracjami z filmów Studia.
Jak ożywiamy obraz? ➡️ Kiedyś montaż odbywał się za pomocą wycinania i klejenia fragmentów taśmy. Dziś praca reżysera i montażysty wygląda inaczej. Studio Filmów Rysunkowych przeszło długą drogę - od wyzwań związanych ze zdobyciem materiałów do tworzenia produkcji sprzedawanych do ponad 80 krajów świata. Umiejętności techniczne pracowników SFR docenił też słynny amerykański producent Hanna-Barbera, który podjął współpracę przy tak popularnych filmach jak m.in. “Flinstonowie”.
Udźwiękowienie animacji ➡️ Ze Studiem Filmów Rysunkowych współpracowali wybitni polscy kompozytorzy, tacy jak m.in. Krzysztof Komeda lub Krzysztof Penderecki. Dowiedz się o tym więcej i zobacz jak kiedyś analogowo montowano dźwięki. Sprawdź jak stworzyć dźwięk wiatru i zgadnij, co ma wspólnego gumowa świnka z animowanym ptakiem. Z pewnością dobrą zabawą będzie również podkładanie głosów pod Kubę i Śrubę.
Wejście w świat wyobraźni (mapping 360°) ➡️ Wejdź w świat fantazji i otwieraj oczy szeroko, żeby niczego nie przegapić.
Popkulturowe szaleństwo i festiwalowa gorączka ➡️Wszyscy lubimy zabawki, komiksy i książki o naszych ulubionych bohaterach. Już kilkadziesiąt lat temu można było mieć swoje ukochane postaci z SFR na półkach. Przyjrzyj się wybranym popkulturowym gadżetom - zarówno tym współczesnym, jak i pochodzącym sprzed kilku dekad. Następnie przejdź się antresolą i zobacz, ile nagród zdobyły filmy, które powstały w Bielsku-Białej.
Przydatne informacje:
Wystawa zlokalizowana jest w nowym budynku Studia Filmów Rysunkowych – w Centrum Bajki i Animacji OKO – Cieszyńska 24, Bielsko-Biała.
Wystawa czynna:
Ostatnie wejście na wystawę możliwe jest na 90 minut przed zamknięciem.
Orientacyjny czas zwiedzania: 60 - 90 minut;
Wystawa dedykowana osobom od lat 6 (najmłodszych ucieszą interaktywne stanowiska, a starsi będą mogli poznać historię Studia Filmów Rysunkowych i tajniki produkcji animacji);
Wejścia na wystawę stałą odbywają się o wyznaczonych godzinach (godziny widoczne w kalendarium wydarzeń na stronie www.sfr.pl). Liczba gości przebywających jednorazowo na wystawie jest ograniczona;
Bilety można okazać na urządzeniu mobilnym lub wydrukowane;
Wystawę można zwiedzać z wózkiem dziecięcym;
Na parterze Centrum OKO mieszczą się sala kinowa, kawiarenka oraz sklep z pamiątkami.
Rezerwacja biletów (wystawa, seanse kinowe) wyłącznie dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00 tel. 33 506 50 06
Więcej informacji: http://www.sfr.pl/centrum-oko
“BAJKOWYM OKIEM” NA KINO KRESKA
Kreska to klimatyczne kino studyjne - jedyne miejsce w okolicy, gdzie można zobaczyć film na wielkim ekranie bez reklam i popcornu. W repertuarze znajdziemy kultowe bajki ze Studia Filmów Rysunkowych, filmy animowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ekranizacje lektur, filmy dedykowane grupom szkolnym oraz wieczorne seanse dla dorosłych, które są ciekawą alternatywą dla filmów granych w multipleksach.
Więcej informacji: https://www.sfr.pl/kino-kreska
Przydatne informacje:
Aktualny repertuar Kina Kreska: https://www.sfr.pl/kino-kreska
Sala kinowa na 116 miejsc oraz dwa wózki dziecięce/inwalidzkie
Bilety do kina można kupić w kasie OKA oraz przez stronę www: https://www.sfr.pl/kino-kreska
Bilety na seanse 30-40 minutowe (bajki ze Studia Filmów Rysunkowych): w wakacje: 5 PLN, w roku szkolnym 8 PLN
Bilety na seanse 60 minutowe (bajki ze Studia Filmów Rysunkowych trwające 60 min): 10 PLN
Bilety na Kino Młodego Widza (filmy pełnometrażowe dla dzieci i młodzieży): 15 PLN
Bilety ulgowe na wieczorne seanse: 18 PLN
Bilety normalne na wieczorne seanse: 22 PLN