Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Pałac Krzysztofory jest jednym z najpiękniejszych krakowskich pałaców miejskich.
Powstał w XVII wieku w wyniku połączenia trzech kamienic.
We wnętrzu obiektu należy przede wszystkim wyróżnić salę Fontany, która jest jednym z najbardziej wytwornych miejsc w Pałacu.
Nazwa pochodzi od włoskiego artysty Baltazara Fontany, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na późniejszą sztukę polską.
W sali tej warto zwrócić uwagę zwłaszcza na doskonałe dzieło mistrza, który nawiązując do mitologii, stworzył okazały stiuk sufitowy „Strącenie Faetona”.
W Pałacu bywali tak znamienici goście jak na przykład królowie Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski.
Warto nadmienić, że w lutym 1846 roku w budynku miał siedzibę Rząd Narodowy, a podczas Wiosny Ludów spotykali się tutaj przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego, a następnie Komitetu Narodowego w Krakowie.
Od 1965 roku Pałac jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Na ekspozycji przedstawiono rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa. Dzieje miasta zostały przedstawione w sześciu odsłonach, zaczynając od przestrzeni Cracovia Origo ukazującej jego najdawniejszą historię, po przestrzeń szóstą, gdzie przedstawiony został projekt Wielki Kraków, któremu przewodził w tamtym czasie prezydent Miasta Juliusz Leo.
Od grudnia do lutego w Pałacu Krzysztofory oglądać można tradycyjną Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich.
Prowadzone są tutaj między innymi lekcje muzealne, warsztaty plastyczne, bronioznawcze, architektoniczne, pisarskie i teatralno-plastyczne.
Na zajęciach uczestnicy biorą udział w scenkach teatralnych, przygotowują za pomocą gęsiego pióra własny dokument i pieczęć, poznając w ten sposób warsztat pracy średniowiecznego pisarza, projektują średniowieczne miasto lokowane na prawie niemieckim, a także poznają różne rodzaje broni białej.
Nie sposób opisać tutaj dokładnie wszystkich form aktywnego spędzania czasu jakie oferuje Muzeum, dlatego ograniczając się tylko do wymiany niektórych tematów zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej.
Muzeum oferuje do wynajęcia sale w stylu historycznym z eksponatami muzealnymi oraz nowoczesną salę konferencyjno – wykładową z zapleczem technicznym i cateringowym.
Obiekt dysponuje również pokojami gościnnymi.
Godziny otwarcia:
wystawa stała Cyberteka: |
Ceny biletów na wystawę: wystawa stała Cyberteka:
Wstęp wolny na wystawę Cyberteka we wtorki. Usługa przewodnicka 110 zł |
Informacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających |
|
|