Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Historia wyrobu papieru w Dusznikach sięga połowy XVI wieku. Niestety, w 1601 r. budynek pierwszej papierni został częściowo zniszczony przez powódź. Jednak już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru w odbudowanym młynie.
Powstający tu papier zyskał sławę na całym Śląsku i był wykorzystywany między innymi w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miejscowości regionu. Kiedy w XVIII wieku Śląsk został przyłączony do Prus, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna stał się nadwornym papiernikiem króla Prus.
Obecnie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest jednym z najwartościowszych zabytków architektury regionu , a działające w nim Muzeum Papiernictwa kontynuuje chlubne tradycje rękodzielnicze, umożliwiając odwiedzającym przeżycie niepowtarzalnej przygody.
W muzeum eksponowane są przedmioty i urządzenia związane z dziejami papieru oraz historią dusznickiego młyna, polskie banknoty historyczne i współczesne, a także obiekty sztuki papieru. Odwiedzający mogą wykonać własnoręcznie arkusz, który stanie się pamiątką z ich pobytu w Dusznikach-Zdroju.
Muzeum Papiernictwa jest organizatorem największego na Dolnym Śląsku festynu rodzinnego, promującego wiedzę o papierze – Święta Papieru. Odbywa się ono w lipcu.